13 października w Sanktuarium w Lipach zakończyły się obchody jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich. Tego dnia, 100 lat temu, miało miejsce ostatnie z sześciu objawień Maryi ukazującej się trojgu pastuszkom w Portugalii. Matka Boża wzywała do pokuty i systematycznego odmawiania różańca.
13 października kończą się obchody jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich. Tego dnia, 100 lat temu, miało miejsce ostatnie z sześciu objawień Maryi ukazującej się trojgu pastuszkom w Portugalii, składających się ze słynnych trzech tajemnic. Matka Boża wzywała do pokuty i systematycznego odmawiania różańca.
13 września br. w Sanktuarium w Lipach odprawiona została msza św. koncelebrowana , której przewodniczył ks. Dawid Galanciak wraz z kapłanami dekanatu lubawskiego.
11 września w Parku w Fijewie ks. Marcin Staniszewski proboszcz parafii św. Jana przewodniczył uroczystej mszy św. koncelebrowanej dla mieszkańców wsi Fijewo. Podczas Eucharystii obecny był z-ca wójta gm.Lubawa Marian Licznerski a sołtys wsi Roman Szymański odczytał akt zawierzenia wsi i opiece Niepokalanego Serca Maryi.
Realizując Ewangelię, Kościół idzie po śladach miłosierdzia, które zostawił mu Jezus Chrystus i ci, którzy poszli za Nim. Świadkiem miłosierdzia, o którym żywa jest pamięć na lubawskiej ziemi, jest s. Antonina Schneider ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.
Objawienia fatimskie należą do najbardziej znanych objawień maryjnych w historii, a ich głównym przesłaniem jest konieczność nawrócenia i modlitwy o pokój. 13 sierpnia 2017 roku w Sanktuarium w Lipach wierni zebrali się o godzinie 19.30 na mszy św. i nabożeństwie fatimskim.
Wczoraj o godzinie 16:30 Pielgrzymi Diecezji Toruńskiej ze swoim pasterzem ks. biskupem Józefem Szamockim po przebyciu 360 km, dotarli do stóp Jasnogórskiej Pani. Jako pierwsza wchodziła najliczniejsza, licząca 175 uczestników, grupa Pielgrzymów z Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego, którą prowadzili księża Damian Kuna i Tomasz Trzebiatowski.
Od poniedziałku 7 VIII rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie na obiektach drewnianego Kościoła pw. św. Barbary w Lubawie, który jest jednym z najcenniejszych zabytków w Lubawie. Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej - konserwacja drewnianych zabytków celem wzrostu atrakcyjności kulturowej regionu” - to projekt, który otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
1 sierpnia br. po mszy świętej koncelebrowanej w kościele św. Anny wyruszyła z Lubawy XXVII Lubawska Pielgrzymka na Jasną Górę.Pielgrzymi będą mieli do pokonania około 400 km. W tym roku z Lubawy wyruszyło ponad 100 pielgrzymów.
Nabożeństwa fatimskie są wypełnieniem woli Maryi i odpowiedzią na Jej objawienie oraz słowa w Fatimie wypowiedziane do trojga młodych wizjonerów w 1917 roku w Portugalii.
9 lipca w kościele Farnym w Lubawie podczas mszy św o godz. 10 .00 została odprawiona msza się dziękczynna za 50 lat kapłaństwa ojca Joachima Dembickiego z zakonu ojców paulinów. Podczas Eucharystii homilię wygłosił ks. Mieczysław Rozmarynowicz proboszcz
Tradycyjnie 3 lipca o godzinie 10.00 odprawiana jest Msza św. dla chorych, z udziałem chorych i służby zdrowia. Wspólnotowy charakter tego sakramentu w połączeniu z Eucharystią i udziałem wiernych, pokazuje jak ważna w życiu kościoła jest sytuacja człowieka chorego. Choroba jest niejako wpisana w życie i stanowi jego nieodłączną część.
W drugi dzień Opustu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny sumie odpustowej przewodniczył ks. bp Józef Szamocki. W homilii nawiązał do tego cudownego miejsca jakim są Lipy oraz rozważał dlaczego co roku jesteśmy tu w tym miejscu.
Tradycją Odpustu w Lipach stało się udzielanie błogosławieństwa dzieciom i kobietom w stanie błogosławionym. Po Mszy dzieci, kobiety w stanie błogosławionym i całe rodziny podchodziły do księdza biskupa Andrzeja Suskiego po indywidualne błogosławieństwo.
Ordynariusz Diecezji Toruńskiej ks. bp Andrzej Suski przewodniczył uroczystej sumie odprawianej w Wigilię Odpustu Nawiedzenia N.M.P. w Lipach tradycyjnie 1 lipca. Jego Eminencję przywitały dzieci w strojach lubawskich, dzieci komunijne i przedstawiciele rodzin Ziemi Lubawskiej
Sanktuarium Matki Bożej w Lipach koło Lubawy należy do najstarszych miejsc kultu maryjnego w naszej diecezji. Coroczne uroczystości w Lipach zawsze gromadzą pielgrzymów z różnych zakątków całego kraju i z zagranicy
Już dziś rozpoczyna się doroczny Odpust Nawiedzenia N.M.P. w Lipach. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 nieszporami o N.M.P. w Farze. Suma Odpustowa w wigilię uroczystości z udziałem J J.E. biskupa diecezjalnego Andrzeja Suskiego zostanie odprawiona o godz. 16.00 w Sanktuarium w Lipach.
W środę 21 czerwca br. Ksiądz Neoprezbiter Janusz Grosanc odprawił Mszę św. „Sekundycyjną” w Mortęskim Kościele. Intencją tej Eucharystii była cała wspólnota Mortęska, bo jak wspomniał ksiądz Janusz, to z tej Wspólnoty wyszedł.
18 czerwca br. w kościele parafialnym ojciec Michał Laskowski odprawił swoją pierwszą mszę świętą w parafii Kazanice. Po błogosławieństwie przez rodziców, kapłan ubrany w szaty liturgiczne wyruszył w procesji ze swego domu do świątyni, by celebrować Eucharystię
Dnia 16 czerwca 2017 roku zmarł w 74. roku życia i 50. roku kapłaństwa śp. ks. kan. Aleksander Ryszard Rutecki, emerytowany proboszcz parafii pw. Św. Barbary w Złotowie. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się eksportą w niedzielę 18 czerwca 2017 r. o godz. 19.00 w Złotowie.