13 maja 1917 roku w Fatimie miało miejsce Pierwsze Objawienie Najświętszej Maryi Panny. Od kilku lat w okresie od 13 maja do 13 października w Sanktuarium w Lipach odbywają się nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny.
13 maja członkowie duszpasterstwa rolników, wspólnoty Bractwa św. Izydora oraz mieszkańcy polskiej wsi obchodzili święto ku czci św. Izydora. Gospodarzem tegorocznych diecezjalnych uroczystości była parafia w Kazanicach a główne uroczystości odbyły się w kościele filialnym Św. Andrzeja Apostoła w Byszwałdzie.
Pierwsza Komunia Święta jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego katolika i obchodzona jest bardzo uroczyście. W dniach 12 i 13 maja br. w parafii NNMP w Lubawie 93 dzieci przyjęło sakrament. Mszę św . odprawił ks Mieczysław Rozmarynowicz a maluchów do sakramentu przygotował ksiądz Adam Lis.
W sobotnie popołudnie 14 kwietnia br. w kościele św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie, młodzież przyjęła Sakrament Bierzmowania. W Kościele katolickim bierzmowanie odgrywa rolę wyznania wiary, świadomego, bo dokonywanego w wieku dorosłym
Wczoraj w parafii św. Jana i św. Michała Archanioła sakramentu bierzmowania udzielił Ks. Biskup Edward Kawa, biskup pomocniczy lwowski od 2017, franciszkanin konwentualny. Ks. Biskup przybył na zaproszenie proboszcza naszej parafii ks. Marcina Staniszewskiego i po raz pierwszy gości w tej części Polski
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 8 kwietnia Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Miłosierdzie Boże” rozpoczęła Rekolekcje Ewangelizacyjne. Pierwszą katechezę „Sens życia” wygłosił ks. Marek Bałwas - poruszający się na wózku inwalidzkim duszpasterz młodzieży.
Już po raz dziesiąty odbyło się w Lubawie wielkie duchowe i artystyczne przygotowanie do Triduum Paschalnego. Wczoraj 24 marca o godzinie 19.00 i dziś w Hali Widowiskowo-Sportowej OSIR przy ul. Św. Barbary mogliśmy obejrzeć Misterium Męki Pańskiej.
23 marca wierni przeszli ulicami naszego miasta w nabożeństwie drogi krzyżowej. Po mszy św. w kościele św. Jana procesja wyruszyła ulicami: Kupnera, 19 Stycznia, Rzepnikowskiego, Warszawską, Jagiełły, Kazimierza Wielkiego, Rzepnikowskiego, Warszawską, Kupnera, do kościoła św. Jana.
Ekstremalna Droga Krzyżowa jest nową, proponowaną formą duchowości. Szybko zdobyła rzesze zwolenników w Polsce i na świecie. Nie jest to pielgrzymka. Jest indywidualną formą modlitwy. Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami
W Niepublicznym Zakładzie Opieki Długoterminowej p.w. "Szpital św. Jerzego" w Lubawie odbył się koncert kolęd w wykonaniu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Zespół „Synowie” tworzą klerycy seminarium, którzy po raz kolejny zawitali do Lubawy aby śpiewać na Chwałę Bogu dla ludzi cierpiących i ich rodzinom.
6 stycznia 2018 roku o godz 14.30 ulicami Lubawy przeszedł Orszak Trzech Króli. Dzień Objawienia Pańskiego, nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym.
21 grudnia br. w kościele pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Sampławie ks. kan. Tadeusz Wilamowski odprawił uroczystą Mszę św. z okazji 60 lat posługi kapłańskiej. Wokół ołtarza licznie zgromadzili się kapłani, goście i wspólnota parafialna, aby podziękować Bogu za długoletnią służbę kapłańską Księdza Jubilata, za jego wierność powołaniu i ofiarną pracę dla dobra parafii, w której spędził 45 lat.
W kościele św. Anny w Lubawie 9 grudnia br. odbyła się uroczystość 35-lecia powołania przez Episkopat Polski duszpasterstwa rolników i 25-lecia duszpasterstwa rolników w Diecezji Toruńskiej
11 listopada w 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Lubawie została odprawiona uroczysta Msza Św. Koncelebrowana pod przewodnictwem księdza Marcina Staniszewskiego – dziekana lubawskiego i proboszcza parafii pw. Św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła, który wygłosił homilię.
Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium – mawiał Marszałek Józef Piłsudski. Słowa te przyświecały uczniom klasy I A, którzy wraz z opiekunem, panią Aleksandrą Zimnicką, we wtorek, 31 października, wybrali się na spacer ulicami miasta w celu uczczenia lokalnych miejsc pamięci.
Pax et Bonum to zespół parafialny grający w duchu św. Franciszka przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie. Powstał w grudniu 2014 roku. W minioną niedzielę o godz. 20 w kościele św. Jana zespół wystąpił na zakończenie Dni Kultury Chrześcijańskiej z prezentacją płyty Brat Słońce
W minioną niedzielę na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpił teatr rapsodyczny z Ostródy. Teatr z Ostródy w ramach tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej zaprezentował widzom spektakl pt. „Gietrzwałdzka opowieść”.
13 października w Sanktuarium w Lipach zakończyły się obchody jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich. Tego dnia, 100 lat temu, miało miejsce ostatnie z sześciu objawień Maryi ukazującej się trojgu pastuszkom w Portugalii. Matka Boża wzywała do pokuty i systematycznego odmawiania różańca.
13 października kończą się obchody jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich. Tego dnia, 100 lat temu, miało miejsce ostatnie z sześciu objawień Maryi ukazującej się trojgu pastuszkom w Portugalii, składających się ze słynnych trzech tajemnic. Matka Boża wzywała do pokuty i systematycznego odmawiania różańca.
13 września br. w Sanktuarium w Lipach odprawiona została msza św. koncelebrowana , której przewodniczył ks. Dawid Galanciak wraz z kapłanami dekanatu lubawskiego.
11 września w Parku w Fijewie ks. Marcin Staniszewski proboszcz parafii św. Jana przewodniczył uroczystej mszy św. koncelebrowanej dla mieszkańców wsi Fijewo. Podczas Eucharystii obecny był z-ca wójta gm.Lubawa Marian Licznerski a sołtys wsi Roman Szymański odczytał akt zawierzenia wsi i opiece Niepokalanego Serca Maryi.