Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Z Jezusem po naszych ulicach

Opublikowano:

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Tego dnia będziemy  oddawać cześć i uwielbienie Jezusowi obecnemu pod postaciami eucharystycznymi i upraszać Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie o Jego łaski i błogosławieństwo w naszym życiu, w naszej pracy, nauce i w naszym odpoczynku.

Drodzy mieszkańcy Ziemi lubawskiej  w święto Bożego Ciała lubawskie ulice zamienią się we wspaniałą świątynie dla Boga Żywego. Ulice i domy będą przystrojone, świeża wiosenna zieleń, mnóstwo kwiatów. Cztery Ołtarze, świece, sztandary, feretrony, obrazy, dzieci pierwszokomunijne w bieli, dziewczynki sypiące kwiaty. 

W centrum tego podniosłego świętowania jest On, Chrystus – ukryty w małym kawałku chleba: Słońce wszechświata, Początek i Koniec wszystkiego, Droga ludzkiego pielgrzymowania przez doczesność do wieczności. Uroczysty charakter święta Bożego Ciała nie może nigdy przysłonić nam zasadniczej prawdy, że najpiękniejszą i najgodniejszą monstrancją dla Chrystusa jest żywe serce człowieka, a najwspanialszą procesją jest „procesja serca”, która rozpoczyna i kończy się spotkaniem z Nim w Komunii św.

„Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja

Msze święte we Farze o godz. 7.00, 8.30 i 10.00. Po Mszy św. o godz. 10.00 ulicami naszego miasta wyruszy procesja eucharystyczna do kościoła św. Jana. Po zakończeniu Msza Św. w  Kościele św. Jana.

Trasa procesji:

Z Fary wyruszymy ulicą Kościelną w stronę Rynku do pierwszego ołtarza przy kamienicy państwa Węgier i Krystochowicz. Prosimy, aby ten ołtarz przygotowali kupcy i mieszkańcy Rynku oraz wspólnoty neokatechumenalne. W procesji przejdziemy następnie ulicą Grunwaldzką do drugiego ołtarza przy kościele św. Barbary. Prosimy Siostry Zakonne oraz mieszkańców ul. Grunwaldzkiej i św. Barbary o przygotowanie tego ołtarza. Ulicami św. Barbary i Poznańską udamy się do trzeciego ołtarza przy Poczcie. Prosimy pracowników Poczty, mieszkańców ulic: Poznańskiej, Gdańskiej i Jana Pawła II o przygotowanie tego ołtarza. 

Następnie ulicą Gdańską udamy się do czwartego ołtarza przy figurze Chrystusa Króla. Prosimy rzemieślników i mieszkańców okolicznych domów o przygotowanie tego ołtarza. Procesja zakończy się w kościele św. Jana

Prosimy, aby w procesji uczestniczyć w skupieniu poprzez modlitwę i śpiew. Pamiętajmy przede wszystkim o udział we Mszy św. i udekorowaniu naszych domów, zwłaszcza na trasie procesji.

Od uroczystości Bożego Ciała rozpoczynają się dni eucharystyczne w naszej parafii, tzw. oktawa Bożego Ciała. Codziennie będziemy oddawać chwałę i dziękować Jezusowi za Jego obecność wśród nas podczas procesji eucharystycznej o godz.18:00 w łączności z Mszą Świętą.

Historia – Święta Bożego Ciała

Dzisiejsza uroczystość jest ściśle związana z tym, co działo się w Wieczerniku w Wielki Czwartek. Pan Jezus ustanowił wówczas sakrament Eucharystii, dając Apostołom do spożywania swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina.

Święto Bożego Ciała powstało w XIII wieku pod wpływem nowych nurtów pobożności eucharystycznej, koncentrującej się nie na przyjmowaniu Komunii św., lecz na czci rzeczywistej obecności Chrystusa w znaku chleba i wina. Była to reakcja na herezję Berengariusza z Tours w XI wieku. Twierdził on, że przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa jest niemożliwa, ponieważ uwielbione Ciało Chrystusa znajduje się w niebie, a więc nie może równocześnie przebywać na ziemi, i to w wielu miejscach. Komunię św. rozumiał jako duchowe przyjmowanie Chrystusa.

Do wprowadzenia święta Bożego Ciała przyczyniła się zakonnica. Była to bł. Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji LieOge w Belgii.  W 1208 r. Julianna miała dziwną wizję. Zobaczyła w niej księżyc w pełni, na którym była ciemna plama. Później Chrystus objawił jej, że ta plama oznacza brak w kalendarzu kościelnym święta ku czci Eucharystii. W 1240 r. biskup LieOge – Robert wydał dekret ustanawiający to święto w swojej diecezji w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Później miało być obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus de hoc mundo ustanowił święto Bożego Ciała w celu uczczenia Jezusa obecnego w Eucharystii. Śmierć Urbana IV uniemożliwiła ogłoszenie bulli. Jego wolę wypełnił dopiero papież Jan XXII w 1317 r. W Polsce święto Bożego Ciała zaprowadził biskup krakowski Nanker w 1320 r. Na początku XV wieku Boże Ciało w większości polskich diecezji było zaliczane do głównych świąt roku kościelnego.

Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy zbudowanych na trasie powstała nieco później niż samo święto. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z Niemiec, z Kolonii – XIV wiek. Jaki jest cel procesji Bożego Ciała? „W procesjach, w czasie których celebrans niesie Najświętszą Eucharystię poza kościół wśród uroczystych obrzędów i śpiewów, lud chrześcijański składa publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu” (Komunia św. i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą dostosowane do zwyczajów polskich, nr 77).

A zatem już od kilku wieków wychodzą chrześcijanie w święto Bożego Ciała na ulice, place miast i wiejskie drogi, które w tym dniu zamieniają się we wspaniałą świątynię dla Boga Żywego. Trudno oprzeć się urokowi tych zbiorowych manifestacji wiary w Boga ukrytego w Hostii Świętej. Ulice i domy przystrojone, świeża wiosenna zieleń, mnóstwo kwiatów. Ołtarze, świece, sztandary, feretrony, obrazy, dzieci pierwszokomunijne w bieli, dziewczynki sypiące kwiaty. W centrum tego podniosłego świętowania jest On, Chrystus – ukryty w małym kawałku chleba: Słońce wszechświata, Początek i Koniec wszystkiego, Droga ludzkiego pielgrzymowania przez doczesność do wieczności. Uroczysty charakter święta Bożego Ciała nie może nigdy przysłonić nam zasadniczej prawdy, że najpiękniejszą i najgodniejszą monstrancją dla Chrystusa jest żywe serce człowieka, a najwspanialszą procesją jest „procesja serca”, która kończy się spotkaniem z Nim w Komunii św.

źródło https://www.faralubawa.pl/ 

foto mz