Premiera książki „Jutro święto”, czwartego tomu z cyklu „Jutro Niedziela”

Opublikowano:

Do księgarń w całym kraju trafił czwarty tom cyklu „Jutro niedziela” zatytułowany: Jutro święto”. To nowatorska pomoc w przygotowaniu się do Liturgii Słowa uroczystości oraz wybranych świąt i wspomnień w Kościele.

Jutro Święto” to kontynuacja bestsellerowego cyklu Jutro Niedziela”. Autorzy serii - ks. Przemysław Śliwiński (pochodzący z Lubawy) i ks. Marcin Kowalski, kontynuując cieszącą się uznaniem czytelników formułę, wprowadzają w Liturgię Słowa najważniejszych uroczystości, świąt i wspomnień: od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny po uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.


Szczególną pomocą mogą okazać się odcinki przeznaczone na Triduum Paschalne: na Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek i rozbudowaną pod względem Liturgii Słowa Wigilię Paschalną.

Książka adresowana jest przede wszystkim do świeckich, chcących wcześniej zapoznać się z czytaniami, które usłyszą podczas w liturgii w kościele. Z poprzednich tomów chętnie korzystali również księża, którzy czerpali z niej inspiracje do własnych homilii.

- Publikacja zaprasza do głębszego przeżycia kluczowych wydarzeń z życia Jezusa. Analizuje wszystkie teksty biblijne z Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania. Przybliża zapisaną na kartach Biblii historię Maryi. Zapoznaje z postaciami wielkich świętych. Pozwala odkryć na nowo tajemnicę i piękno Słowa Bożego i Kościoła - tłumaczy Aneta Liberacka, kierująca wydawnictwem Stacja7.

Jutro święto” to ostatni, czwarty tom cieszącego się popularnością cyklu. W poprzednich trzech latach ukazały się trzy tomy przeznaczone na poszczególne niedziele lat liturgicznych  A, B oraz C. W zamierzeniu, cały cykl jest przygotowaniem do Liturgii Słowa. Analizę pierwszego i drugiego czytania, psalmu oraz fragmentu ewangelii autorzy przeprowadzają znaną już z poprzednich tomów metodą.

Poza wprowadzeniem, odsłaniającym m. in. kontekst wydarzeń biblijnych, jest to Translator”, który pomaga zrozumieć kluczowe terminy hebrajskie i greckie w ich oryginalnym kontekście biblijnym i pozwala odkryć, co słyszeli podczas lektury tekstów Starego i Nowego Testamentu ich pierwsi odbiorcy, a także Biblijny Insider”, który umożliwia głębszą analizę tekstów czytań, psalmów i Ewangelii, oraz “Linki”.


Poza analizą poszczególnych czytań, autorzy poszukują wspólnego tematu wszystkich czytań i ukazują nawiązania do kontekstu kulturowego i historycznego Słowa Bożego.

Twórcy książki to ksiądz-biblista i ksiądz dziennikarz. Biblista, ks. dr hab. Marcin Kowalski, jest absolwentem rzymskiego Biblicum, autorem wielu publikacji i artykułów naukowych, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od zeszłego roku członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. Ks. dr Przemysław Śliwiński, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie oraz publicysta i dziennikarz, ukończył wydział komunikacji społecznej Uniwersytetu Santa Croce w Rzymie. Obecnie jest rzecznikiem prasowym Archidiecezji Warszawskiej.

Patronatem wydawnictwo objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a patronatem naukowym - Katolicki Uniwersytet Lubelski. Książkę poleca m. in. abp Adrian Galbas, biskup koadiutor Archidiecezji Katowickiej: “To jedna z najcenniejszych publikacji tego typu na polskim rynku. Rzecz mądra, a nie przemądrzała, prosta, a nie banalna. Bardzo nowatorska. Widać, że opracowana przez znawców Biblii i realnego duszpasterstwa. Wielka pomoc dla kaznodziejów i dla wszystkich, którzy Dzień Pana chcą przeżyć z głęboko przemyślanym Słowem Pana” - napisał.

- Cykl Jutro niedziela” zawiera dużo najnowszej, fenomenalnie redagowanej wiedzy biblijnej, podzielonej na strawne jednostki. Książka zachwyca formą, bogactwem i logiką prezentacji. To jest inny poziom analizy biblijnej - podkreśla ks. prof. Henryk Witczyk z KUL, członek Papieskiej Komisji Biblijnej i prezes Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Jego zdaniem, publikacja ma szczególną wartość dla młodych, bo pokazuje, że Pismo Święte to nie legendy czy baśniowa, mitologiczna lektura ale ukazuje w Biblii dramaturgię historii ludzkiego doświadczenia, w które wkracza Bóg.

Książkę można będzie kupić w sklepie Arka na ul. Zamkowej w Lubawie.

materiał prasowy