Dożynki parafialne w parafii św. Jana w Lubawie

Opublikowano:

26 sierpnia Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W parafii  św. Jana w Lubawie  o godz.10.30 została odprawiona msza święta dziękczynna  za  tegoroczne plony.

Parafialne dożynki, święto chleba i tych którzy go współtworzą – Boga,  ludzi i rolników. Rolnicy dziękowali Bogu za błogosławieństwo w tegorocznych plonach  i prosili o dalszą opiekę Matki Bożej. Podczas uczty ofiarnej złożyli dorodny bochen chleba na ręce ks. Marcina Staniszewskiego,który przewodniczył  mszy św. koncelebrowanej,połączonej z sakramentem Chrztu św.

W  kazaniu ksiądz proboszcz podkreślił byśmy przede wszystkim zawierzyli Matce Najświętszej i Panu Bogu w codziennym naszym postępowaniu, byśmy zaufali tak jak ufali nasi  dziadkowie,rodzice, niech to będzie przekazywane z pokolenia na pokolenie.Ksiądz mówił o czasach  przed narodzeniem  Chrystusa  w czasach proroka Ezechiela,który ostrzegał przed odstępstwami od wiary.

Jest to tzw. synkretyzm religijny tzn. z każdej religii biorę coś, co mi pasuje. To jest niby piękne, ale na ogół bardzo wygodne dla człowieka, bo z każdej religii bierze to, co jest dla niego najłatwiejsze. Kończy się to tym, że człowiek w gruncie rzeczy nie bardzo wie, kim jest i czego się trzymać, jakimi  wartościami kierować się w życiu rodziny i całego Narodu.
Takie postępowanie doprowadziło  do upadku  narodu wybranego - Izraela na wiele ,wiele wieków. Zaufajmy  więc Panu Bogu i bądźmy mu  wierni .
 

Zapraszam do wysłuchania homilii wygłoszonej podczas  dożynek w całości (mz)