Suma Odpustowa w 50-lecie koronacji cudownej figurki Matki Bożej Lipskiej

Opublikowano:

2 lipca o godz.10.30 Prymas Polski  abp. Wojciech Polak w asyście  księży biskupów z kilku diecezji odprawił uroczystą Eucharystię i wygłosił homilię z okazji uroczystości 50-lecia koronacji cudownej figurki Matki Bożej Lipskiej.

W uroczystej mszy udział wzięli: Edmund  Piszcz - arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej - Arkadiusz Okroj, bp Wiesław  Śmigiel - Ordynariusz Diecezji Toruńskiej i biskup pomocniczy naszej diecezji Józef Szamocki.

Prymas Polski podkreślił podczas homilii, że sanktuarium w Lipach odgrywa bardzo ważną rolę w historii kościoła archidiecezji gnieźnieńskiej. Na zakończenie Eucharystii Prymas Polski wspomniał o rodzinnych powiązaniach z Ziemia Lubawską:

- Z ziemią lubawską łączą mnie radosne i trudne wspomnienia. Radosne to te, które przeżywałem w dzieciństwie odwiedzając moich śp. wujów i ciocię na tej ziemi, moje kuzynostwo, które żyje, z którymi w sercu tą wieź przeżywam.
- Trudne, bo mój śp. dziadek leśniczy z jednej z leśniczówek na tym terenie, stąd został zabrany  do łagru w Czelabińsku, w którym przesiedział kilka lat. Dziękując za odzyskany dar  wolności, wrócił szczęśliwie. Mama wspominała, że kiedy szedł do kościoła, kobiety wychodziły z domów i  pytały: Panie leśniczy, a co z moim? O niektórych wiedział, że tam zostali i oddali swoje życie żebyśmy my byli wolni. 
- Ziemia piękna, ziemia trudna, ziemia błogosławieństwem Boga umocniona i jednocześnie łaską  przez wstawiennictwo Maryi, niech wyprasza Wam Ona wszelkie łaski. 

(mz)