Drodzy Siostry i Bracia,
Pokój i Dobro!
Przeżywamy najważniejszy czas w całym roku liturgicznym – Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne. Są to dni, które odmieniły los człowieka przez mękę, śmierć i Zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Gdyby nie Jego Ofiara to cały świat nadal trwałby w grzechu.
Tegoroczny Wielki Post, przeniknięty pandemią, zwrócił naszą uwagę na to jak bardzo jesteśmy słabi, choć dotąd przekonywano nas, że jest inaczej. Nie piszę tego, Siostry i Bracia, jako wyrzut tylko przypomnienie, w obliczu tego co przeżywamy, jako fundamentalną prawdę: Nie jesteśmy mocni z siebie samych.
Zwróciliśmy się bardziej i zwracamy do Pana Boga poprzez modlitwę, która w wielu domach już zamilkła oraz refleksję nad stanem naszych dusz, życiem przykazaniami Bożymi i kościelnymi; zwróciliśmy się w stronę bliźniego – rodziny, sąsiadów, znajomych, dla których brakowało czasu; zobaczyliśmy, że potrafimy rezygnować z wielu przyjemności, czego może nie umieliśmy uczynić dotąd nawet w Wielkim Poście czy Adwencie. To się wydarzyło i dzieje w naszym życiu. Po co i dlaczego? Po to, abyśmy przypomnieli sobie, że Pan żyje i jest pośród nas: w swoim Słowie, w sakramentach i w Komunii św., aby nas leczyć i obdarowywać swoją łaską, bez której słabniemy.
Tegoroczne Święta Wielkanocne – Triduum Paschalne będą inne. W I i II dzień Świąt i daj Boże w następne dni, przywrócona zostaje możliwość uczestnictwa we Mszy św. do pięćdziesięciu osób. Znaczy to jednak, że nie wszyscy, którzy by chcieli, będą mogli uczestniczyć w Świętej Liturgii. Poza tym nadal zachęcani jesteśmy do pośredniego uczestnictwa przez transmisje telewizyjne, radiowe czy internetowe.
Niemniej, choć posiadamy wielkie pragnienie Mszy św., Komunii Świętej, a nie będziemy mogli tego uczynić z racji obostrzeń rządowych, to jeśli w ten Wielki Post doświadczyliśmy w swoim życiu bliskości Pana Jezusa, przemiany życia i myślenia, możemy mieć pokój w sercu i radość doskonałą.
Tego pokoju i tej radości doskonałej życzę Wam, Siostry i Bracia, Parafianie i wszyscy mieszkańcy ziemi lubawskiej. Niech Pan obdarzy Was pokojem!
Kilka informacji dla Parafian
Triduum Paschalne w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Michała Arch. w Lubawie:
obrzędy w W. Czwartek, W. Piątek i w Wigilię Paschalną celebrowane będą bez udziału wiernych, tylko z asystą liturgiczną.
Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej – godz. 18:00 (transmitowana na facebooku Kościół p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Mortęgach )
Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej – godz. 18:00 (transmisja jw.)
Adoracja w Grobie Pańskim w godz. od 19:30 do 24:00
Wielka Sobota – Adoracja w Grobie Pańskim w godz. od 8:00 do 19:00
Wigilia Paschalna - Liturgia Paschalna – godz. 20:00 (transmisja na facebooku i w telewizji lokalnej)
Po Wigilii Paschalnej nie będzie procesji rezurekcyjnej. Kilka minut po jej zakończeniu zabrzmi na wieży kościoła dzwon „Św. Franciszek”. W tym czasie z każdego z czterech balkonów wieży udzielone będzie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem Parafianom, Mieszkańcom Lubawy i Dekanatu.
I i II Święto Msze św. wg porządku niedzielnego.
I Święto – Msza św. o godz. 9:15 z kościoła filialnego pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Mortęgach i Suma o godz. 10:30 transmitowane będą na facebooku (Suma dodatkowo przez telewizję lokalną).
Trwajmy w Panu
ks. Marcin Staniszewski, dziekan lubawski
POBIERZ >>>Modlitwę przy stole Wielkanocnym