Terenowa Droga Krzyżowa w Lubawie

Opublikowano:

26 marca po godz. 18.00 z kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie, wyruszyła Terenowa Droga Krzyżowa, której organizatorem była wspólnota Męski Różaniec, działająca przy parafii.

Droga Krzyżowa jest najważniejszym nabożeństwem w okresie Wielkiego Postu. Odbywa się w każdy piątek we wszystkich polskich kościołach i towarzyszą jej odpowiednie rozważania. Została wprowadzona przez dominikanów i franciszkanów.

Droga Krzyżowa to nabożeństwo, w czasie którego człowiek identyfikuje się z cierpieniem Chrystusa, więc jej celem nie jest spacer, ale duchowe, wewnętrzne przeżycie Męki Chrystusa. Intencją lubawskiej drogi krzyżowej było przeproszenie Pana Boga za grzechy, prośba o nawrócenie, naszego Narodu oraz o świętość naszych rodzin. Między stacjami członkowie wspólnoty prowadzili modlitwę różańcową z rozważaniami wszystkich Tajemnic Różańca Świętego, a ks. dziekan Marcin Staniszewski prowadził rozważania katechizmowe.

Tegoroczna Droga Krzyżowa wiodła ulicami - Kupnera, Biblii Gutenberga, Kopernika, Losy, z Losów drogą polną w kierunku Grabowa do tzw. Blombernii, dalej do Złotowa, ze Złotowa drogą polną do Sanktuarium w Lipach, gdzie nastąpiło zakończenie i Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Marcina Staniszewskiego.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom drogi krzyżowej oraz druhom strażakom z OSP Lubawa i OSP Złotowo za zabezpieczenie logistyczne. Podczas drogi obowiązywały wymogi sanitarne. (mz)