Odpust Nawiedzenia N.M.P. w Lipach koło Lubawy

Opublikowano:

1 lipca w Sanktuarium w Lipach ks. Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył  Sumie Odpustowej w sanktuarium. Na wstępie mszy św. podkreślał jak ważnym miejscem są Lipy dla mieszkańców Ziemi Lubawskiej i wszystkich  czcicieli Maryi.
To miejsce urokliwe ze względu na zakątek przyrody, ale przede wszystkim poprzez wymiar duchowy, kultywowaną od wieków tradycję odpustową i uwielbienie Matki Bożej Lipskiej.

W homilii ks. Biskup podkreślił najważniejszy wymiar dlaczego tu się spotykamy. Kult Maryi prowadzi do samego Jezusa. Nie ma innego kultu. Maryja jest ikoną samego syna Jezusa i przez kult Maryi odkrywamy Jezusa Chrystusa. Jeśli  oddalimy się od Maryi, słabnie wiara i oddalamy się od Boga.
Jeśli nie ma wiary w sercu człowieka trudno będzie się nawrócić.

Na zakończenie homilii powiedział:
- Mamy trzy zadania na dziś: chcemy słuchać sercem otwartym i umysłem otwartym, chcemy umieć podjąć decyzję. Prosimy Maryję o pomoc, abyśmy potrafili mówić tak jeśli rozpoznamy słowo Pana. Prosimy Maryję o silę, abyśmy byli zdolni do działania, aby cale nasze życie nie było ograniczone  tylko do słuchania..., ale kiedy chodzi o dobro musimy działać, a kiedy  chodzi o sprawy najważniejsze, o dobro działać z pospiechem.

- Maryjo Niewiasto słuchająca, otwórz nasze serca. Spraw, abyśmy umieli słuchać słowa Twojego syna Jezusa spośród tysięcy słów tego świata. Spraw, abyśmy potrafili rozpoznawać znaki czasu, abyśmy próbowali dostrzegać dobro w drugim człowieku Jezusa Chrystusa. Maryjo Niewiasto podejmująca  działania, spraw, aby nasze ziemskie istoty kierowały się z pospiechem ku Bogu, aby nieść miłosierdzie tak jak Ty. Nieść światło dobrej Nowiny. Tak jak  Ty. Niech tak się stanie.
Amen.

Oprawę muzyczną podczas Eucharystii wykonał lubawski chór Appasjonata.

(mz)