Suma Odpustowa w uroczystość Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli w Lubawie

Opublikowano:

2 sierpnia Kościół obchodzi wspomnienie Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. Święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli związane jest z bazyliką Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Porcjunkula, czyli „kawałeczek”, „drobna część”, to niewielka kapliczka, która obecnie mieści się w świątyni w Asyżu.  Zniszczoną kapliczkę odnowił św. Franciszek w 1207 roku i zamieszkał w niej. Później dołączyli do niego inni bracia. To św. Franciszek miał nadać świątyni nazwę Matki Bożej Anielskiej.

W parafii św. Jana i św. Michała Archanioła w Lubawie, 2 sierpnia o godz. 17.00  odprawiona została Suma Odpustowa, której przewodniczył ksiądz biskup Edward Kawa.

W homilii ks. biskup podkreślił jak świat 800 lat temu był podobny do tego w którym żyjemy obecnie. Świat był bardzo zagubiony i kościół był zagubiony. Podobnie dziś  się dzieje. Kościół jest milczący, albo reaguje za późno, żeby cokolwiek zmienić. Dzisiaj mamy taki czas, że aby być człowiekiem wierzącym, trzeba mieć  odwagę, aby się przyznać do wiary.

Na zakończenie homilii powiedział:
"Ten czas, który teraz my mamy jest takim czasem uwielbienia, dlatego właśnie po Eucharystii pójdziemy w tej procesji do Fary, aby wychodząc poza świątynię uwielbiać Boga. My nie chcemy nikomu niczego udowadniać, chcemy być sobą, w ten sposób świadczyć o tym, że jesteśmy najszczęśliwsi na świecie, bo mamy Boga w sercu, bo uczymy się od Maryi wierności, bo mamy tą, która się nami opiekuje  i  która za nami się wstawia. Niechaj ta dzisiejsza uroczystość bracia i siostry, pomoże nam przeżyć ją jak najgłębiej uzyskać odpust zupełny, ale przede wszystkim niech ta dzisiejsza uroczystość też da nam tą radość, abyśmy potrafili w każdej sytuacji uwielbiać Boga, to będzie najpiękniejsze doświadczenie jakie możemy w ciągu naszego życia doświadczyć. Amen

Po  Eucharystii ks.biskup dokonał aktu oddania się Matce Najświętszej przed figurą Matki Bożej Lipskiej całej Ziemi Lubawskiej. Następnie procesją udali się wszyscy do Fary z figurą Matki Bożej Lipskiej, gdzie ks. biskup udzielił błogosławieństwa. (mz)