Uroczystą Mszą św. w Tuszewie rozpoczęto dożynki w Gminie Lubawa

Opublikowano:

Dożynki w Gminie Lubawa w tym roku odbyły się we wsi Tuszewo. Tuszewo 21 lat temu było  organizatorem dożynek. Kontynuowanie tradycji i podtrzymywanie szczególnie u rolników ducha obrzędu dożynkowego, zasługuje na aprobatę i uznanie. Święto Plonów to dla rolników czas symboliczny, czas podsumowań efektów wielomiesięcznej pracy.

To także wyjątkowy dzień, w którym rolnicy dzielą się z innymi swoją radością z pomyślnego zakończenia żniw i zebranych plonów mimo, że na rynku rolnym panuje dekoniunktura. Po względnie spokojnych latach, teraz hodowcy, szczególnie trzody chlewnej, przeżywają trudny okres. Czarna seria ASF trwa, tak źle nie było od dawna, a hodowcy liczą straty, ponieważ wszystkie świnie z zarażonych hodowli poddawane są utylizacji.

Dożynki rozpoczęły się o godz. 14.00 przy Szkole Podstawowej w Tuszewie, gdzie odprawiona  została Msza Święta dziękczynna koncelebrowana, z udziałem kapłanów dekanatu lubawskiego, której przewodniczył ks.Dziekan Marcin Staniszewski i wygłosił homilię.
Na wstępie kapłan pobłogosławił przepiękne wieńce przygotowane przez sołectwa z Gminy  Lubawa.

Po Eucharystii rolnicy w towarzystwie pocztów sztandarowych, Starościną i Starostą dożynek przeszli na plac przy szkole.   (mz)

foto mz