Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, a w tle historia pobytu 2 lipca 1969 roku w Lubawie

Opublikowano:

12 września 2021 roku Legat papieski kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ogłosił nowych błogosławionymi: kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Różę Czacką. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna – wyniesienie do chwały ołtarzy dwóch wybitnych postaci to wyjątkowa chwila w życiu Kościoła w Polsce.

Zapowiedział, że „co roku ich wspomnienia mogły być obchodzone w miejscach i w sposób określony przez prawo”. Wskazał, że w przypadku kard. Stefana Wyszyńskiego będzie to 28 maja, zaś w przypadku matki Elżbiety Czackiej 19 maja.
Eucharystię koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Przybyło także 45 biskupów z zagranicy.

Warto w tym miejscu przypomnieć wszystkim mieszkańcom Lubawy i Ziemi Lubawskiej, że błogosławiony kard Stefan Wyszyński przebywał w Sanktuarium w Lipach podczas koronacji Matki Bożej Lipskiej 2 lipca 1969 roku.

Dnia 2 lipca 2014 r. w 45-tą rocznicę koronacji figury Matki Bożej Lipskiej rozmawialiśmy z ks. Przemysławem Śliwińskim, lubawianinem, rzecznikiem Archidiecezji Warszawskiej. Ksiądz Przemysław przywiózł do Lubawy kopię prywatnych zapisków ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, które zostały odtajnione miesiąc temu.

Prymas Tysiąclecia skrupulatnie, dzień po dniu zapisywał wszystkie wydarzenia, w których uczestniczył w czasie swojej posługi. Ku wielkiej naszej radości okazało się, że pod datą 2 lipca 1969 r. umieścił opis z wydarzeń koronacyjnych w Lipach.

>>>Zapiski_ks._kardynała_Stefana_Wyszyńskiego

W kościele św. Jana i Michała Archanioła w Lubawie we wnęce po lewej stronie powstał mały ołtarz z obrazem błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego - Soli Deo Per Mariam - Samemu Bogu przez Maryję.

mz. 
foto mz i archiwum rodzinne