Uroczystości w Chełmnie zamykające diecezjalny etap procesu beatyfikacji Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej

Opublikowano:

14 września w kościele pw. W. N.M.P. w Chełmnie odbyła się uroczysta sesja zamykająca etap diecezjalny procesu oraz Msza Święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej.
O godz. 11.00 w chełmińskiej świątyni w obecności sióstr benedyktynek, przedstawicieli władz miasta i gminy Lubawy i samorządu oraz kapłanów i wiernych nastąpiło zaprzysiężenie trybunału po zakończeniu dochodzenia diecezjalnego. W skład wchodzili: biskup toruński Wiesław Śmigiel, ks. dr Andrzej Scąber, o. dr Szczepan Tadeusz Praśkiewicz, ks. Paweł Kołatka, ks. prał. Sławomir Oder.

W uroczystościach uczestniczyła siostra Małgorzata Borkowska OSB, benedyktynka, historyk i znawczyni historii życia zakonnego. Autorka wielu prac historycznych, m.in. „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII i XVIII wieku”, „Czarna owca”, „Oślica Balaama”, „Sześć prawd wiary oraz ich skutki”. W 2011 została doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.  

O godz. 12.00 odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, a homilię wygłosił abp Edmund Piszcz, arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej, w latach 1982-1985 biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej, do której kiedyś należała Lubawa.

Magdalena Mortęska (1554-1631), urodzona w Pokrzywnie k. Grudziądza. Jako nastoletnia dziewczyna złożyła ślub czystości i zapragnęła wstąpić do klasztoru benedyktynek, czemu sprzeciwił się jej ojciec i umieścił ją w majątku rodzinnym w Mortęgach. Tam dojrzewało jej powołanie zakonne.

Po 12 latach pobytu w Mortęgach potajemnie wstąpiła do klasztoru w Chełmnie, gdzie została ksienią. Zreformowała zakon benedyktynek w Polsce w duchu Soboru Trydenckiego, przez co wzrosła liczba powołań zakonnych. Zakładała też szkoły przyklasztorne dla kobiet i seminaria duchowne. Była promotorką kobiet i uznania ich roli w społeczeństwie. Od 2006 jej ciało spoczywa w specjalnej krypcie przy klasztorze sióstr szarytek w Chełmnie.

Warto w tym miejscu podkreślić dwa fakty dotyczące Magdaleny Mortęskiej, a rzadko publikowane. W roku 1626 roku na miejscu drewnianego kościółka w Sanktuarium w Lipach  wzniesiono nowy,  murowany. Budowę ufundowały trzy siostry Mortęskie: Magdalena, Anna i Zofia. Kościół był otoczony parkanem, a w jego wnętrzu znajdowały się trzy ołtarze i małe organy.

Kolejny istotny szczegół dotyczy roku 1582. W tym roku do kościoła Farnego w Lubawie  przybudowano od strony południowej wspaniałą, kwadratową, pokrytą półkolistą czarną kopułą, renesansową kaplicę Mortęskich - fundowaną przez Magdalenę Mortęską.

Podczas II wojny światowej do kaplicy przy kościele Farnym wpadła bomba lotnicza, na szczęście  nie wybuchła. Przez kilkadziesiąt lat uszkodzona bomba stała w kaplicy Mortęskich, w której znajduje się figurka Matki Bożej Lipskiej. 

opr. mz
foto: uczestnicy uroczystości w Chełmnie i  Renata Czerwińska