Wstrząsający list biskupa Kawy ze Lwowa!

Opublikowano:

Dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają – pyta biskup Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej w liście do biskupów i katolików Niemiec, Rosji i Białorusi.

- Moi drodzy bracia w pełni Chrystusowego kapłaństwa, biskupi Niemiec, którzy walczą o prawa mniejszości i upominają się o zmiany klimatyczne, milczący biskupi Białorusi i Rosji. Drodzy bracia i siostry w Chrystusie, katolicy Niemiec, Białorusi i Rosji. Dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają? Gdzie jest wasz głos solidarności z niewinnymi ofiarami putinowskiej Rosji? Gdzie są wasze akty miłości, bez których nasza wiara chrześcijańska jest martwa; gdzie jest wasze aktywne stanowisko? Przywódcy waszych krajów – niektórzy z nich popierają agresję, inni są jej źródłem, a wy milczycie? Czy to jest wasza wersja chrześcijaństwa? Czy pamiętacie jeszcze, że milczenie w obliczu grzechu jest również grzechem? (przyp. red. nawiązanie do słów niemieckiego opozycjonisty z czasów II Wojny Światowej, księdza Dietricha Bonhoeffera, zamordowanego w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Flossenbürg. “Milczenie w obliczu zła jest samo w sobie złem: Bóg nie uzna nas za bezwinnych. Nie mówić, to mówić. Nie działać – to działać”).

- Niepodległy, demokratyczny kraj w samym centrum Europy jest zmuszany “do pokoju” za pomocą czołgów, rakiet i broni automatycznej na cywilów przez kraj, który sam odebrał nam pokój w 2014 roku. Armia rosyjska przyszła do nas w Donbasie i na Krymie, przynosząc śmierć i zniszczenie, represje polityczne i strach. Ale my staraliśmy się ze wszystkich sił zachować spokojne niebo nad kratą naszej Ojczyzny. I nikogo nie zaatakowaliśmy. Nikogo nie prowokowaliśmy. A 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła wojnę na całej Ukrainie.
Strzelają do nas na waszych oczach, w czasie rzeczywistym, a wy, bracia chrześcijanie, co robicie w tym czasie? “Kain napadł na Abla, swego brata, i zabił go. Wtedy Pan rzekł do Kaina: “Gdzie jest brat twój, Abel?”. On odpowiedział: “Nie wiem. Czy ja jestem stróżem brata mego?” (Rdz 4,8-9)”.


bp Edward Kawa, biskup pomocniczy lwowski

źródło: KAI

Ukraińscy biskupi błagają Ojca Świętego o poświęcenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Ks. Biskup Edward Kawa był w naszym mieście kilka razy. Pierwsza wizyta duszpasterska miała miejsce w roku  2018.