Droga Krzyżowa w parafii Złotowo

Opublikowano:

W Kościołach katolickich w okresie Wielkiego Postu organizowane są nabożeństwa adoracyjne, które polegają na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć. W 2009 roku w Krakowie zainicjowana została przez ks. Jacka Stryczka tzw. Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK). Mieszkańcy miast i wsi coraz częściej organizują to symboliczne wydarzenie, idąc ulicami miast i wsi w godzinach wieczornych. 

W dniu wczorajszym w piątek w parafii pw. św. Barbary w Złotowie, odprawiona została Droga Krzyżowa przez wieś. Prowadził ją ksiądz Adam Lis, były wikariusz  parafii w Lubawie, aktualnie ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu. Trasa zaczynała się od krzyża obok boiska, wiodąc do krzyża położonego na rozwidleniu dróg Lubstyn-Wałdyki.

Wierni zatrzymywali się przy krzyżach we wsi i przy kościele. Ksiądz Adam Lis modlił się przy stacjach rozważając tajemnice męki: o zgodę w rodzinie, zgodę w małżeństwie. Dziękował wolontariuszom za działalność na rzecz uchodźców wskazując najważniejsze przykazanie miłości do Boga i bliźniego, które szczególnie teraz dla nas  chrześcijan w obliczu wojny ma wielkie znaczenie.

Krzyż nieśli mężczyźni, kobiety, służba liturgiczna, róże różańcowe - żeńska i męska, młodzież, członkowie rady parafialnej. Nad przebiegiem czuwał ks. proboszcz Jakub Maciejko. Całości zabezpieczali druhny i druhowie z OSP Złotowo.  (mz)

foto: Jan Chrzostkowski