Droga Krzyżowa w parafii św. Jana w Lubawie

Opublikowano:

W Kościele katolickim w okresie wielkopostnym odprawiane są nabożeństwo o charakterze adoracyjnym, którego celem jest wzbudzenie żalu i współodczuwanie ostatnich i najboleśniejszych cierpień Jezusa Chrystusa oraz duchowe towarzyszenie mu w symbolicznym odtworzeniu drogi na śmierć i złożenia go do grobu. Odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkie Żale.

Droga Krzyżowa to nabożeństwo polegające na rozważaniu Męki Pańskiej w oparciu o 14 stacji. W każdy piątek w kościołach przed mszą świętą odprawiane są te nabożeństwa pasyjne.

W miniony piątek w kościele Św. Jana Chrzciciela i Św. Michała Archanioła w Lubawie odbyła się trzecia już Droga Krzyżowa w parafii. Droga Krzyżowa była prowadzona przez Męski Różaniec i Trzeci Zakon Franciszkański. Rozważania przygotował Męski Różaniec.

Nabożeństwo wzięło swój początek od rozpowszechnionego od najdawniejszych czasów pielgrzymowania do Ziemi Świętej, by modlić się w miejscach opisany na kartach Ewangelii. Początkowo szczególną czcią otaczano Golgotę i Grób Pański.

Zwyczaj zawieszania obrazów 14 stacji w kościołach i odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej rozpowszechnili franciszkanie, którzy w swoim duszpasterstwie starali się przybliżyć Pana Jezusa jako dzielącego nasz los Boga-Człowieka, a nie tylko królującego w niebie Pana. Stacje Drogi Krzyżowej prowadzą do modlitwy w tym duchu. Wymagają także refleksji nad własnym postępowaniem.

Już dziś zapraszamy wszystkich na Terenową Drogę Krzyżową po Ziemi Lubawskiej. W tym roku  odbędzie się 31 marca 2023 roku w piątek o godz. 18.30. Droga Krzyżowa wyruszy z kościoła Św. Jana Chrzciciela i Św. Michała Archanioła w Lubawie. Trasa liczy ok. 14 km Lubawa - Fijewo – Prątnica – Tuszewo – Lubawa.

Zapraszamy na fotorelację z ostatniej Drogi Krzyżowej z kościoła św. Jana.

Foto: Tomasz Lenart
opr.  mz