I Lubawski Marsz dla Życia i Rodziny

Opublikowano:

I Lubawski Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: Dzieci przyszłością Polski, przeszedł ulicami naszego miasta z Rynku do Sanktuarium Matki Bożej w Lipach, gdzie miał miejsce Dekanalno-Gminny Piknik Rodzinny.

Marsze dla Życia i Rodziny, w Polsce organizowane są od 20 lat, są wielkim świętem rodzin. Tegoroczne Masze odbywają się pod hasłem: DZIECI PRZYSZŁOŚCIĄ POLSKI

„Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,
projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,
przyszłością, która pozostaje wciąż otwarta.
Potrzeba naszej wspólnej troski, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci, aby otrzymały dobre wychowanie, które pozwoli im wziąć odpowiedzialność za losy Ojczyzny.” [Cytat ze spotu reklamowego Marszu dla Życia i Rodziny 2023]

Ksiądz dziekan Marcin Staniszewski udzielił błogosławieństwa uczestnikom Marszu, którzy dali dziś świadectwo, że losy Rodziny nie są im obojętne. To wspólnota ludzi wyznających te same wartości, dla których ważna jest każda rodzina, której fundament stanowi kobieta i mężczyzna umocnieni miłością i z miłością przyjmujący na świat Dzieci.

Na naszych oczach dzieje się wojna cywilizacyjna, która chce zniszczyć małżeństwo, wojna, która jest wymierzona przeciwko życiu, dlatego obserwujemy tak liczne ataki na Świętego Jana Pawła II. Tym działaniem chce się zaprzeczyć nauczaniu Naszego Papieża w zakresie moralności, ochrony życia i rodziny.

Spotkanie uczestników I Marszu dla Życia i Rodziny było okazją do wspomnienia roku 2005, kiedy wielu młodych wówczas mieszkańców Lubawy spotykało się na Rynku lubawskim we wspólnocie skupionej na modlitwie, właśnie z powodu nauczania Jana Pawła II.

Dzisiaj ze wzruszeniem, można było zobaczyć te same twarze ludzi, nadal wiernych nauczaniu Jana Pawła II, którzy przyszli ze swoimi rodzinami.

Zostały również odczytane słowa w Homilii Jana Pawła II wygłoszone podczas Mszy św. w WATYKANIE, 20 stycznia 1980 r.

„Małżeństwo, chociaż jest tak stare jak ludzkość – oznacza zawsze, za każdym razem, jakiś nowy początek. Jest to przede wszystkim początek nowej ludzkiej wspólnoty – tej wspólnoty, której na imię „rodzina”. Rodzina jest wspólnotą miłości i życia. Dlatego też jej została od początku zawierzona przez Stwórcę tajemnica życia ludzkiego. Małżeństwo jest początkiem nowej wspólnoty, miłości i życia, od której zależy przyszłość człowieka na ziemi.”

Podczas drogi do Lip Męski Różaniec poprowadził modlitwę różańcową z rozważaniami tajemnic życia Świętej Rodziny. Na miejscu uczestnicy I Lubawskiego Marszu dla Życia i Rodziny zawierzyli swoje rodziny Matce Bożej i odśpiewali Barkę.

Następnie organizatorzy Dekanalno-Gminnego Pikniku Rodzinnego, z Ks. Dziekan Marcin Staniszewski, Ks. Kustosz Sanktuarium Mieczysław Rozmarynowicz i zastępca Wójta Gminy Lubawa Marian Licznerski, powitali przybyłe do Lip rodziny oferując im wiele atrakcji na czas wspólnego świętowania. Piknik stał się doskonałą przestrzenią do spotkań, rozmów z sąsiadami i znajomymi oraz do wspólnych zabaw z dziećmi. Niedzielne popołudnie na długo zapisze się w pamięci lokalnej społeczności.

AS