ODPUST PORCJUNKULI w parafii św.Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie

Opublikowano:

1 sierpnia br. w Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie odbędzie się uroczystość franciszkańskiego odpustu Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli. 2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej. 

W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Dlaczego święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli? Otóż ma to związek z kościołem Matki Bożej Anielskiej pod Asyżem. Według podania, była to pierwotnie kapliczka ufundowana w VI w. (2 km na południe od Asyżu) przez pielgrzymów wracających z Ziemi Świętej. Mieli oni przywieźć grudkę ziemi z grobu Matki Bożej. 

Za czasów św. Franciszka kapliczka ta miała już nazwę Matki Bożej Anielskiej. Była ona wówczas w stanie ruiny, dlatego też św. "Biedaczyna" z Asyżu w zimie 1207/1208 r. odbudował ją i tam zamieszkał. Wkrótce przyłączyli się do niego towarzysze. Nie jest wykluczone, że on sam nadał jej nazwę Matki Bożej Anielskiej, bo jak głosi legenda, słyszano często nad kapliczką głosy anielskie.

W tym czasie kapliczka wraz z przyległą posesją stanowiła jeszcze własność benedyktynów z pobliskiej góry Subasio, jednak wkrótce (1211 r.) odstąpili ją św. Franciszkowi i jego współbraciom, którzy wybudowali sobie tam ubogie szałasy - domy. W kilka lat później, dokładnie 2 sierpnia 1216 r., miało miejsce uroczyste poświęcenie (konsekracja) kapliczki-kościółka. W tym też czasie funkcjonowała w stosunku do ww. kościółka druga nazwa - Porcjunkula, być może również wprowadzona przez św. Franciszka. Etymologicznie oznacza ona tyle, co kawałeczek, drobna część. Prawdopodobnie nawiązywała ona do bardzo małych rozmiarów kościółka i przyległego terenu. Tak więc Porcjunkula stała się macierzystym domem zakonu św. Franciszka. 

Program Odpustu: 

Wtorek 1 VIII

godz. 20:00 - Akatyst ku czci NMP i Apel Jasnogórski pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Kawy ze Lwowa - Różaniec i Koronka do Krwawych Łez Matki Bożej

 Środa 2 VIII 

7:00 - Msza św. w kościele Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP 

9.00 - Msza św. w kościele - Adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele 

12.00 - Anioł Pański i Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP

15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia 

16.30 Różaniec 

17.00 Nowenna do MB Nieustającej Pomocy 

- Suma Odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Kawy 

- Podczas Sumy Zawierzenie Ziemi Lubawskiej Matce Najświętszej

- Po Mszy św. procesja z figurą MB Lipskiej do Fary

(mz)