Hymny okresu Pasyjnego. Medytacje benedyktyńskie ksieni Magdaleny Mortęskiej w kościele św. Jana i Michała Archanioła w Lubawie

Opublikowano:

W dniu 1 września br. w kościele św. Jana i Michała Archanioła w Lubawie odbyła się wieczornica modlitewna w ramach festiwalu muzyki dawnej Mid Europe Early Music Festival organizowanego przez Fundację Opoka Benedykta.
Na wstępie ks. proboszcz  Marcin Staniszewski powitał wykonawców i słuchaczy. Jako historyk  nawiązał do epoki, w której żyła Magdalena Mortęska.

W dalszej części koncertu przewodnicząca rady fundacji Maria Rochowicz scharakteryzowała postać Magdaleny Mortęskiej i przed ołtarz wyszła męska Schola Węgajty. Schola poprzez cudowny śpiew przybliżyła nam postać tej niezwykłej, siedemnastowiecznej benedyktynki, mało znanej w naszym regionie.

Panie - Maria Rochowicz i Małgorzata Dżygadło-Niklaus recytowały teksty Magdaleny Mortęskiej na podstawie pism "Rozmyślenia o Męce Pańskiej" oraz "Nauki i rozmowy". 
"Schola Węgajty", to stowarzyszenie działające niedaleko Olsztyna, powstała w 1994 roku. Tworzą ją muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy z 6 krajów europejskich.

Od 13 sierpnia do 10 września w zabytkowych obiektach kultury chrześcijańskiej, świątyniach trwa 4 edycja festiwalu. Muzyka dawna zabrzmi w kilku województwach naszego kraju i w naszym regionie. Koncerty odbywają się nie tylko w dużych aglomeracjach, ale mieszkańcy małych miasteczek jak Lubawa mogli usłyszeć piękną muzykę, modlitwę i harmonię. To było naprawdę piękne wydarzenie muzyczne.  (mz)

foto mz  i Tomasz Lenart

Zapraszam do wysłuchania