Uroczystości 146. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie z udziałem pielgrzymów Ziemi Lubawskiej

Opublikowano:

10 września br. odbyły się uroczystości 146. rocznicy objawień maryjnych połączone z Dożynkami Archidiecezjalnymi. Wierni Kościoła katolickiego dziękowali w Gietrzwałdzie za objawienia.

Uroczystemu nabożeństwu przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski biskup Romuald Kamiński. W homilii duchowny zwrócił uwagę, że w tym roku uroczystości maryjne połączone są z 57. dożynkami archidiecezjalnymi.
- Przez pośrednictwo Maryi wspólnie dziękujemy za pracę rolników, ogrodników i sadowników oraz innych zawodów bliskich staraniu o pokarm doczesny i uwielbiamy Boga za Jego hojność - mówił.

Ordynariusz warszawsko-praski wskazał na potrzebę naprawy nastawienia do świata i rezygnacji z pychy.
- Dzieci dzisiejszego świata, szczególnie ci, którzy jesteście syci, pewni siebie, beztrosko odsuwający Boga na margines życia osobistego i wspólnotowego, że Bóg  pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje – powiedział biskup Romuald Kamiński

Biskup Romuald Kamiński mówił też o wdzięczności za dzisiejszą beatyfikację rodziny Ulmów.
- W czasie II wojny światowej ponad półtora roku przechowywali ośmioosobową grupę Żydów. Doniesiono o tym Niemcom. Zarówno Żydzi, jak i cała rodzina Ulmów rankiem 24 marca 1944 roku zostali zabici. W czasie egzekucji Wiktoria zaczęła rodzić swoje siódme dziecko. Możemy dziś powiedzieć, że dokonało się świadectwo sprawiedliwych, dokonał się obfity zasiew dla zrodzenia lepszych obywateli dla tej ziemi  - zaznaczył.

W homilii w gietrzwałdzkim sanktuarium hierarcha mówił też o potrzebie otwarcia serc i umysłów na słuchanie słowa Bożego oraz konieczności nawracania się.

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Są to jedyne potwierdzone przez Kościół rzymskokatolicki objawienia w Polsce.

Dla przypomnienia w piątek 8 września wyruszyła z Lubawy do Gietrzwałdu 31. piesza Pielgrzymka, która uczestniczyła w uroczystościach.

Na podst. radio Olsztyn opr. mz 
foto Tomasz Lenart