Niedziela Chrztu Pańskiego i koncert chóru Appasjonata w Kościele Św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie

Opublikowano:

Dziś 7 stycznia w kościele Św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie podczas mszy świętej koncelebrowanej, której przewodniczył ks. proboszcz Marcin Staniszewski oraz po mszy świętej wystąpił z koncertem kolęd lubawski chór Appasjonata pod kierunkiem Marka Józefowicza. 

W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego kościół katolicki obchodzi święto Chrztu Pańskiego. Kończy ono okres Bożego Narodzenia, choć w polskiej tradycji jeszcze do 2 lutego (Święto Matki Bożej Gromnicznej) śpiewa się kolędy.  

W homilii ks. kanonik przedstawił znaczenie Sakramentów Świętych z uwzględnieniem tego pierwszego - chrztu świętego w życiu chrześcijanina jako doświadczenie obecności żywego Boga we wspólnocie kościoła. Uzasadniał sens wychowania do chrztu i jego świadomości w życiu młodego i dorosłego chrześcijanina. 

Sakrament chrztu wyznacza początek drogi. Ponieważ chrzcimy małe dzieci, niepodobna przygotować je przed chrztem do rozeznawania obecności Boga i grzechu we własnym życiu. Dlatego potrzebne będzie dopełnienie chrztu poprzez kolejne sakramenty w trakcie dorastania i dalszego życia. (mz)