Peregrynacja relikwii beatyfikowanej Rodziny Ulmów w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie

Opublikowano:

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski, relikwie beatyfikowanej 10 września 2023 roku Rodziny Ulmów peregrynują po polskich diecezjach. W lutym 2024  roku relikwie trafiły do Diecezji Toruńskiej.

22 lutego o godz. 17.00 w kościele pw. Świętych Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie rozpoczęła się peregrynacja relikwii beatyfikowanej Rodziny Ulmów z Markowej. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. proboszcz Marcin Staniszewski, który wygłosił homilię podkreślając  znaczenie tej "zwyklej, a jednak niezwykłej rodziny".

- Ulmowie byli zwykłą rodziną, która żyła w niezwykły sposób. To była zwykła rodzina, ponieważ wykonywali normalne obowiązki i zadania, takie jak wielu innych małżonków, ojców i matek w tamtym czasie.  
Kapłan podkreślił niezwykłość życia Wiktorii i Józefa, która polegała na tym, że potraktowali Ewangelię i wymagania, jakie ona stawia nie wybiórczo. Przejęli się zwłaszcza przykazaniem, o którym Chrystus powiedział, że jest najważniejsze: przykazaniem miłości Boga i bliźniego.

Józef i Wiktoria zaryzykowali życie swoje i swoich bliskich, by chronić życie prześladowanych Żydów. Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali 24 marca 1944 r. Józefa Ulmę, a także jego żonę w zaawansowanej ciąży i szóstkę dzieci (8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i półtoraroczną Marię). Razem z Ulmami zginęli również wszyscy ukrywani przez nich Żydzi.

Heroizm Ulmów skłania do pogłębionej refleksji nad rodziną, jej rolą i znaczeniem dla nas współczesnych ludzi.
Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał 20 lat. To pierwszy precedens w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych została wyniesiona cała rodzina.

Zabita przez Niemców rodzina Ulmów, tak samo jak rotmistrz Witold Pilecki, kierowała się katolickim sumieniem. Ulmom ich wiara nakazała ukrywać żydowskich sąsiadów, Pileckiemu – wejść do Auschwitz i alarmować aliantów o tragedii w Auschwitz.
 
W godzinach wieczornych w sanktuarium wspólnoty parafialne przygotowały "Różaniec Święty", zawierzyli rodziny lubawskie Rodzinie Ulmów z Markowej, a na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski.

Warto podkreślić, iż relikwie Rodziny Ulmów są darem ks. biskupa Edwarda Kawy jako podziękowanie za pomoc i wsparcie, jakich Ziemia Lubawska udziela kościołowi w Archidiecezji Lwowskiej. (mz)