Uroczystość z okazji 90-lecia Urodzin ks.kanonika Tadeusza Wilamowskiego z Sampławy

Opublikowano:

Ks. kanonik Tadeusz Wilamowski z Sampławy ukończył 90 lat. Ma za sobą prawie 67 lat kapłaństwa i z tej okazji 3 maja o godz. 11.00 w kościele p.w. Świętego Bartłomieja Apostoła w Sampławie ks. Dziekan Marcin Staniszewski odprawił Mszę świętą w intencji ks. kanonika. Tadeusza Wilamowskiego.

Wokół ołtarza licznie zgromadzili się kapłani, goście i wspólnota parafialna, aby podziękować Bogu za długoletnią służbę kapłańską Księdza Jubilata, za jego wierność powołaniu i ofiarną pracę dla dobra parafii.

Święcenia kapłańskie ks. Jubilat przyjął z rąk ks. bp. Kazimierza Kowalskiego 21 grudnia 1957 roku. Pierwszą parafią, w której kapłan posługiwał była Chełmża, następnie Tczew, studia na KUL w Lublinie. Kapłan został wykładowcą w seminarium w Pelplinie, ale wkrótce poprosił ks. biskupa o przeniesienie do małej parafii wiejskiej. W 1972 roku dekretem ks. biskupa został proboszczem wsi Sampława, gdzie po przejściu na emeryturę nadal służy Bogu i bliźniemu.

Podczas uroczystej Eucharystii z okazji  Urodzin homilię wygłosił ks. Dziekan dekanatu lubawskiego ks. Marcin Staniszewski.

Na koniec Eucharystii pojawiły się życzenia i podziękowania Jubilatowi od przedstawicieli: Szkoły, Liturgicznej Służby Ołtarza, Akcji Katolickiej i Caritas, Rady Sołeckiej, KGW oraz delegacji urzędu gminy Lubawa.

Głos zabrał sam Jubilat, który przede wszystkim Bogu wyraził wdzięczność za dar życia. Dziękował parafianom za pomoc i za ciągłe wsparcie modlitewne.
Po Mszy św. zaproszeni goście - księża, przyjaciele Jubilata i parafianie spotkali się w świetlicy wiejskiej, gdzie Panie z KGW w Sampławie zaśpiewały Jubilatowi piosenkę Witamy Cię, Alelluja.

W świetlicy wiejskiej gość i przyjaciel Jubilata pochodzący z Targowiska Dolnego - profesor Jan Falkowski odczytał wiersz specjalnie napisany z tej okazji.

Przewielebny Księże Kanoniku! Dostojny Jubilacie!
Nasz Kochany 90 -latku

Na sampławskim wzgórzu, piękny kościół stoi,
O od wieków-panoramę Ziemi Lubawskiej stroi.
A w nim rozmodlony, jak zawsze pełen troski,
Nasz ukochany Jubilat ks. Tadeusz Wilamowski.

Z dumą przyznawaj się do swojego pięknego wieku,
Bo wiek zawsze świadczy o przeznaczeniu i człowieku.
Twój ogrom wiedzy i kapłańskiego doświadczenia,
Jest dla nas wszystkich godzien pozazdroszczenia.

Dziś więc z wielką  wdzięcznością Ci tego gratulujemy,
Za Twoją wielką przyjaźń dla nas- bardzo dziękujemy.
I chociaż masz prawo być wszystkim szczerze przejęty,
Dla nas Księże Tadeuszu jesteś Kochany i prawie święty.

Więc każdy Twój  kolejny dzień życia  witaj z radością,
A dla nas tak ważną- Twoją trwałą dobrocią i miłością.
Przez dalsze lata  Twe życie idź uśmiechem zawsze ciekawym wzrokiem.

Niech Bóg w dalszych Twych latach  Ci sprzyja,
a szczególnie nasza piękna Lipska Pani- Św. Maryja.
Życzymy Ci Księże Kanoniku- wśród wiwatów radości,
Dwustu lat życia ,pogody ducha i wszelkiej szczęśliwości. Amen.

Ewa i Jan Falkowscy 3 maja 2024 roku

Organizatorami dzisiejszej pięknej uroczystości byli: KGW, Rada Sołecka, Akcja Katolicka, Caritas, Rada Parafialna i Ks. Stanisław Guzowski.

opr. mz 
foto: Rada Parafialna i KGW Sampława oraz mz

Od autora.

Wyjątkowy ksiądz, który swoją posługą przyciągał i jednoczył ludzi, wzbudzając szacunek i podziw. Zainteresowany był zawsze życiem parafian i ich sprawami. Dla wielu ludzi nie tylko mieszkających w parafii jest nadal autorytetem.
Z księdzem Tadeuszem Wilamowskim pierwszy raz spotkałem się kilkadziesiąt lat temu 
w szpitalu w Iławie. Tu właśnie jako pacjenci rozmawialiśmy na różne tematy dotyczące wiary i nie tylko. Ks.Tadeusz słuchał młodszego wówczas o 20 lat chorego, młodego człowieka. Mimo, że sam był chory, potrafił dzieląc się cukierkiem odpowiedzieć na pytania o cierpieniu, chorobie itd. I za to w dniu dzisiejszym serdeczne Bóg Zapłać ks. Tadeuszu.

Marian Żuchowski