Diecezjalne święto rolników w Kazanicach gm.Lubawa

Opublikowano:

19 maja członkowie duszpasterstwa rolników, wspólnoty Bractwa św. Izydora oraz mieszkańcy polskiej wsi obchodzili święto ku czci św. Izydora, który zmarł 15 maja 1130 roku w Madrycie. Izydor Oracz został obwołany patronem rolników w całej Europie już w XVII wieku.

W diecezji toruńskiej kult św. Izydora rozwijany jest od 2004, szczególnie za przyczyną Bractwa św. Izydora. Tegorocznym gospodarzem uroczystości była parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła w Kazanicach. Przed mszą świętą zaprezentował się chór KGW z Kazanic.

Przybyłych kapłanów, gości, parafian, władze samorządowe z wójtem gminy Lubawa Tomaszem Ewertowskim powitał proboszcz parafii ks.Michał Napierała.
Mszę św. koncelebrowaną z udziałem kapłanów dekanatów naszej diecezji przewodniczył ks. prof. Jan Perszon, który wygłosił Słowo Boże.

Na zakończenie diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański skierował kilka słów do rolników oraz głos zabrał Wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski.

Po mszy św. korowodem z udziałem orkiestry dętej z Lidzbarka Welskiego, uczestnicy uroczystości przemaszerowali do szkolnej świetlicy, gdzie był czas na krótki posiłek przygotowany przez panie  z KGW  z Kazanic,KGW Byszwałd oraz krótki występ orkiestry i uczniów szkoły. (mz)

foto mz