470. rocznica urodzin Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej - Msza święta

Opublikowano:

2 grudnia 2024 roku przypada 470 rocznica urodzin Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej, benedyktynki, która żyła w latach 1554 - 1631. Z tej okazji 29 listopada o godz. 10.00 odprawiona została msza święta.

Mszy świętej koncelebrowanej w kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Mortęgach
przewodniczyli bp. Józef Szamocki  i ks. bp. Łukasz Buzyn - biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Wszystkich zebranych powitał dziekan dekanatu lubawskiego ks. Marcin Staniszewski.

W uroczystej mszy św. uczestniczyli również wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer, Wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski, przedstawiciele władz powiatu nowomiejskiego oraz zaproszeni goście.

Słowo Boże wygłosił ks. bp Józef Szamocki, w którym przybliżył postać siostry Magdaleny Mortęskiej.

- To jedna z bardziej znaczących postaci polskiego Kościoła okresu kontrreformacji, która swoją młodość spędziła w podlubawskich Mortęgach. Dzięki swojej pobożności, przedsiębiorczości wyprowadziła zakon benedyktynek z kryzysu. Zreformowała Regułę św. Benedykta, dopełniając kontemplacyjny charakter klasztoru o nauczanie dziewcząt. Szczególny nacisk kładła na wykształcenie mniszek, które musiały nauczyć się czytania oraz pisania po polsku i łacinie do tego rachunków, śpiewu oraz robót ręcznych. Założyła lub zreformowała aż 22 klasztory w Polsce i na terenie współczesnej Litwy i Białorusi.

Po Eucharystii odbyło się w Pałacu w Mortęgach sympozjum poświęcone życiu Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej. Patronat honorowy konferencji objęli Alina i Jan Szynaka, aktualni właściciele rodzinnej posiadłości ksieni Mortęskiej w Mortęgach.

Dla zainteresowanych podaję linki do otwarcia i zakończenia procesu beatyfikacji.

Otwarcie procesu beatyfikacji Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej

Zakończenie procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej

(mz)