We wtorek nad ranem 22 września br. po długiej i ciężkiej chorobie w lubawskim szpitalu zmarł śp. Władysław Śliwiński. Miał 72 lata. Zmarły był długoletnim nauczycielem w Zespole Szkół w Lubawie oraz wychowawcą. Przez całe życie związany z Kościołem, był członkiem Akcji Katolickiej. Mszy św. pogrzebowej 25 września br. w kościele Farnym, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski w asyście kapłanów z całego kraju.
(2020-09-30)
Obecność figury Św. Michała w parafii Św. Jana Chrzciciela i Św. Michała Archanioła była czasem szczególnych rekolekcji, które zakończyły się Aktem zawierzenia parafii Św. Michałowi Archaniołowi oraz poświęceniem nowej figury Św. Michała, która zostanie w parafii na pamiątkę peregrynacji figury z góry Gargano
(2020-09-26)
We wtorek nad ranem po długiej i ciężkiej chorobie w lubawskim szpitalu zmarł śp. Władysław Śliwiński. Miał 72 lata. Był długoletnim nauczycielem w Zespole Szkół w Lubawie oraz wychowawcą. Był też społecznikiem, włączał się w wiele inicjatyw kulturalnych i religijnych
(2020-09-22)
W dniach 21-23 września Parafię Św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie nawiedzi Św. Michał Archanioł w znaku Figury z włoskiego sanktuarium w Grocie Góry Gargano. Peregrynacja figury, z inicjatywy księży michalitów trwa w Polsce od 2013 roku
(2020-09-20)
W niedzielę 13 września br. o godz. 19.30 w Sanktuarium w Lipach odprawione zostało Nabożeństwo Fatimskie, które poprzedziła msza św. koncelebrowana z udziałem kapłanów z dekanatu pod przewodnictwem ks. Pawła Śliwińskiego z parafii św. Anny w Lubawie, a homilię wygłosił ks. Łukasz Otremski, który przybył z posługą kapłańską do Lubawy jako wikariusz w parafii NNMP
(2020-09-14)
Mieszka Pan w Rusi koło Olsztyna, pochodzi z Lubawy. Kiedy powstał pomysł na pielgrzymkę rowerową z 12-letnim synem do Częstochowy? Czy pielgrzymowanie to tradycja rodzinna?
(2020-08-15)
Kustosz Sanktuarium w Lipach ks. Mieczysław Rozmarynowicz przewodniczył Mszy św i nabożeństwu ku czci Matki Bożej Fatimskiej 13 sierpnia o godz. 19.30. W modlitewnym spotkaniu uczestniczyli kapłani z dekanatu lubawskiego oraz mieszkańcy miasta i gminy .
(2020-08-14)
Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę w tym roku miała nietypowy charakter. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę miała formę symboliczną.
(2020-08-12)
W tym roku po raz pierwszy w Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie odbył się Odpust Porcjunkuli. 2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej.
(2020-08-04)
Tegoroczna 40. piesza Pielgrzymka z Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę będzie miała formę symboliczną. Każda z grup pielgrzymkowych naszej diecezji, a jest ich 9, będzie pielgrzymować 1 dzień, a więc w formie sztafety.Zdając sobie jednak sprawę jak cennym dla wielu jest pielgrzymowanie zorganizowana została pielgrzymka z Nowego Miasta Lub. do Lubawy. 2 sierpnia wyruszyła pielgrzymka do Matki Boskiej Lipskiej.
(2020-08-02)
Uroczystości franciszkańskiego odpustu Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli rozpoczęły się wczoraj, 1sierpnia o godz. 20 w ogrodzie przy kościele św. Jana i św. Michała Archanioła od uroczystego poświęcenia figury Matki Bożej, którego dokonał ks. biskup Lwowa Edward Kawa. Z tej okazji ks. proboszcz Marcin Staniszewski przypomniał objawienie Matki Bożej św. Łucji 10 grudnia 1925 roku w Pontevdra dotyczące Nabożeństwa wynagradzającego Pierwszych Sobót Miesiąca.
(2020-08-02)
W tym roku po raz pierwszy w Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie odbędzie się Odpust Porcjunkuli. 2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli
(2020-07-31)
13 lipca o godz. 19.30 tradycyjnie w Sanktuarium w Lipach odprawione zostało Nabożeństwo Fatimskie. Mszy świętej z udziałem kapłanów z dekanatu lubawskiego przewodniczył ks. Mieczysław Rozmarynowicz. Podczas homilii kustosz zwrócił uwagę na postawę chrześcijanina w okresie pandemii. Podkreślił, że epidemie były zawsze trudne dla każdego z nas, ale w tym czasie należy zaufać Bogu
(2020-07-14)
11 lipca 2020 przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez mieszkańców Powiśla, Warmii i Mazur. Mieszkańcy miejscowości: Lubstynek, Napromek i Czerlin, które obecnie znajdują się na terenie gminy Lubawa oraz wieś Groszki w gminie Rybno w plebiscycie opowiedziały się za przynależnością do Polski. Mszy świętej przewodniczył ks. biskup Andrzej Suski senior diecezji Toruńskiej.
(2020-07-10)
W drugim dniu Odpustu Nawiedzenia N.M.P. w Lipach,2 lipca br. ksiądz Biskup Józef Szamocki przewodniczył Sumie o godzinie 10:30. W swoim kazaniu biskup Szamocki nawiązał do tego, jak szczególnym miejscem są Lipy i doroczny odpust. Mówił też o współczesnych kryzysach rodzinnych.
(2020-07-02)
Tegoroczne uroczystości odpustowe w Sanktuarium w Lipach mają szczególny charakter ze względu na okres pandemii. Trzydniowe obchody rozpoczęły się 1 lipca o godz. 15.00 uroczystymi Nieszporami tym razem w Sanktuarium w Lipach. Po nieszporach ks. bp Wiesław Śmigiel przewodniczył mszy świętej z udziałem kapłanów oraz wiernych.
(2020-07-01)
27 czerwca 1877 roku miało miejsce pierwsze z objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Objawienia te miały miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes. To jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienia w Polsce. W Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lipach już 1 lipca (środa)odbędzie się doroczny Odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
(2020-06-27)
24 czerwca parafia pw. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie obchodziła swoje uroczystości odpustowe. Mszę świętą o godz. 9.00 sprawowali księża z dekanatu lubawskiego. W sumie odpustowej o godz. 17.00, której przewodniczył ks. Damian Kuna uczestniczyło 10 kapłanów świętując wspólny jubileusz 15 – lecia kapłaństwa.
(2020-06-26)
Biskup Diecezjalny J.E Wiesław Śmigiel z dniem 24 sierpnia 2020 r. mianował ks. Adama Lisa ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu. Ksiądz Adam Lis święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 2006 roku z rąk księdza biskupa Andrzeja Suskiego w bazylie katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu.
(2020-06-21)
Już wkrótce czyli 1 lipca 2020 roku odbędzie się Odpust w Lipach. Tegoroczny będzie jednak inny niż zawsze. Podajemy informacje od kustosza sanktuarium o odpuście oraz program tegorocznego odpustu. Ze względu na trwającą epidemię został zmieniony program Odpustu: - Nie będzie procesji z fary w Lubawie do Sanktuarium w Lipach. W związku z tym zapraszamy Pielgrzymów i Duchowieństwo bezpośrednio do Lip
(2020-06-19)
W niedzielę o godz. 12.00 parafia pw. św. Jana i Michała Archanioła w Lubawie obchodziła uroczystość 50-lecia święceń kapłańskich ks. kanonika Jerzego Hirsza. Ksiądz Jerzy Hirsz święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1970 roku z rąk ówczesnego biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego. Pierwszą parafią była Nowa Cerkiew koło Pelplina. Kolejne to Pruszcz Pomorski oraz Lubawa.
(2020-06-14)