Mieszka Pan w Rusi koło Olsztyna, pochodzi z Lubawy. Kiedy powstał pomysł na pielgrzymkę rowerową z 12-letnim synem do Częstochowy? Czy pielgrzymowanie to tradycja rodzinna?
Kustosz Sanktuarium w Lipach ks. Mieczysław Rozmarynowicz przewodniczył Mszy św i nabożeństwu ku czci Matki Bożej Fatimskiej 13 sierpnia o godz. 19.30. W modlitewnym spotkaniu uczestniczyli kapłani z dekanatu lubawskiego oraz mieszkańcy miasta i gminy .
Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę w tym roku miała nietypowy charakter. W związku z trwającą epidemią koronawirusa tegoroczna Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę miała formę symboliczną.
W tym roku po raz pierwszy w Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie odbył się Odpust Porcjunkuli. 2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej.
Tegoroczna 40. piesza Pielgrzymka z Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę będzie miała formę symboliczną. Każda z grup pielgrzymkowych naszej diecezji, a jest ich 9, będzie pielgrzymować 1 dzień, a więc w formie sztafety.Zdając sobie jednak sprawę jak cennym dla wielu jest pielgrzymowanie zorganizowana została pielgrzymka z Nowego Miasta Lub. do Lubawy. 2 sierpnia wyruszyła pielgrzymka do Matki Boskiej Lipskiej.
Uroczystości franciszkańskiego odpustu Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli rozpoczęły się wczoraj, 1sierpnia o godz. 20 w ogrodzie przy kościele św. Jana i św. Michała Archanioła od uroczystego poświęcenia figury Matki Bożej, którego dokonał ks. biskup Lwowa Edward Kawa. Z tej okazji ks. proboszcz Marcin Staniszewski przypomniał objawienie Matki Bożej św. Łucji 10 grudnia 1925 roku w Pontevdra dotyczące Nabożeństwa wynagradzającego Pierwszych Sobót Miesiąca.
W tym roku po raz pierwszy w Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie odbędzie się Odpust Porcjunkuli. 2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli
13 lipca o godz. 19.30 tradycyjnie w Sanktuarium w Lipach odprawione zostało Nabożeństwo Fatimskie. Mszy świętej z udziałem kapłanów z dekanatu lubawskiego przewodniczył ks. Mieczysław Rozmarynowicz. Podczas homilii kustosz zwrócił uwagę na postawę chrześcijanina w okresie pandemii. Podkreślił, że epidemie były zawsze trudne dla każdego z nas, ale w tym czasie należy zaufać Bogu
11 lipca 2020 przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez mieszkańców Powiśla, Warmii i Mazur. Mieszkańcy miejscowości: Lubstynek, Napromek i Czerlin, które obecnie znajdują się na terenie gminy Lubawa oraz wieś Groszki w gminie Rybno w plebiscycie opowiedziały się za przynależnością do Polski. Mszy świętej przewodniczył ks. biskup Andrzej Suski senior diecezji Toruńskiej.
W drugim dniu Odpustu Nawiedzenia N.M.P. w Lipach,2 lipca br. ksiądz Biskup Józef Szamocki przewodniczył Sumie o godzinie 10:30. W swoim kazaniu biskup Szamocki nawiązał do tego, jak szczególnym miejscem są Lipy i doroczny odpust. Mówił też o współczesnych kryzysach rodzinnych.
Tegoroczne uroczystości odpustowe w Sanktuarium w Lipach mają szczególny charakter ze względu na okres pandemii. Trzydniowe obchody rozpoczęły się 1 lipca o godz. 15.00 uroczystymi Nieszporami tym razem w Sanktuarium w Lipach. Po nieszporach ks. bp Wiesław Śmigiel przewodniczył mszy świętej z udziałem kapłanów oraz wiernych.
27 czerwca 1877 roku miało miejsce pierwsze z objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Objawienia te miały miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes. To jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienia w Polsce. W Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lipach już 1 lipca (środa)odbędzie się doroczny Odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
24 czerwca parafia pw. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie obchodziła swoje uroczystości odpustowe. Mszę świętą o godz. 9.00 sprawowali księża z dekanatu lubawskiego. W sumie odpustowej o godz. 17.00, której przewodniczył ks. Damian Kuna uczestniczyło 10 kapłanów świętując wspólny jubileusz 15 – lecia kapłaństwa.
Biskup Diecezjalny J.E Wiesław Śmigiel z dniem 24 sierpnia 2020 r. mianował ks. Adama Lisa ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu. Ksiądz Adam Lis święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 2006 roku z rąk księdza biskupa Andrzeja Suskiego w bazylie katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu.
Już wkrótce czyli 1 lipca 2020 roku odbędzie się Odpust w Lipach. Tegoroczny będzie jednak inny niż zawsze. Podajemy informacje od kustosza sanktuarium o odpuście oraz program tegorocznego odpustu. Ze względu na trwającą epidemię został zmieniony program Odpustu: - Nie będzie procesji z fary w Lubawie do Sanktuarium w Lipach. W związku z tym zapraszamy Pielgrzymów i Duchowieństwo bezpośrednio do Lip
W niedzielę o godz. 12.00 parafia pw. św. Jana i Michała Archanioła w Lubawie obchodziła uroczystość 50-lecia święceń kapłańskich ks. kanonika Jerzego Hirsza. Ksiądz Jerzy Hirsz święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1970 roku z rąk ówczesnego biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego. Pierwszą parafią była Nowa Cerkiew koło Pelplina. Kolejne to Pruszcz Pomorski oraz Lubawa.
Dziś 13 czerwca o godz. 19.30 tradycyjnie w Sanktuarium w Lipach odprawione zostało Nabożeństwo Fatimskie. Mszy świętej z udziałem kapłanów z dekanatu lubawskiego przewodniczył ks. Karol Schmidt, a homilię wygłosił ks. Adam Lis
W Złotowie, 11 czerwca br. w parafii pw. Św. Barbary po mszy świętej odbyła się tradycyjna procesja przez wieś do czterech ołtarzy, przy których kapłan odczytał Ewangelię tematycznie związane z Eucharystią. Procesji przewodniczył ks. proboszcz Karol Schmidt.
Dziś, 11 czerwca przypada Boże Ciało, czyli święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy. Istotą tego święta jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem. Jedną z najważniejszych tradycji Bożego Ciała jest procesja
4 marca br. na portalu franciszkanie.pl ukazał się wywiad ks. Marcina Staniszewskiego, dziekana i proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie, który udzielił dziennikarce Annie Dąbrowskiej. Wywiad był opublikowany w związku z mającymi się odbyć w Lubawie rekolekcjami wielkanocnymi
7 czerwca obchodzimy w Polsce wspomnienie błogosławionych o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, Męczenników z Pariacoto. Ci dwaj franciszkanie zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto w Peru przez uzbrojoną grupę partyzantów ze „Świetlistego Szlaku”, która wtargnęła do wioski po wieczornej liturgii